Com ve Exe Arasındaki Farklar

Erkan Karabulut

Yıldız Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği lisans öğrencisi. Programlama Bilgisi: - Web - Büyük Veri - Veri Tabanı (MySQL) - Yapısal Programlama - Nesneye Dayalı Programlama Güncel Olarak Çalıştığı Konular: - Büyük veri üzerinde veri modelleme - MySQL Veri Tabanı - Nesneye Dayalı Programlama (Java)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

9 Cevaplar

 1. Semih dedi ki:

  Bilgilendirici paylaşım için teşekkürler. Mailime gelen veya bir yerden herhangi bir program indirmek isterken exe uzantılı dosyalar oldukça korkutucu oluyor benim için.

 2. Olmuş Sana Kıraç dedi ki:

  Mail adresine com ya da exe uzantılı bir dosya gelirse içeriğini okumam bile direkt silerim. Çünkü beklediğim hiç bir mail bu şekilde bir dosya göndermez.

 3. Ece dedi ki:

  Kafama takıldı com ve exe arasında ki farkları arıyordum sitenizle karşılaştım teşekkürler

 4. Mahmut dedi ki:

  şimdiye kadar com uzantısı pek dikkatimi çekmedi. benim cahilliğim büyük ihtimalle.

 5. soner dedi ki:

  hep merak ettiğim konulardan biriydi com ve exe arasındaki farklar. sonunda mantıklı bir açıklamasını buldum.

 6. Muhittin dedi ki:

  Selamün Aleyküm Dostum,
  Çok güzel bir site ve içerik de bir o kadar faydalı ve güzel. Benim de sormak istediğim birkaç soru var ama öncelikle yazıların hakkında bişey sormak istiyorum. Buradaki paylaşımlarını, örnek kodlarını vs alabiliyor muyuz, buna izin var mı?

  Ve bizim ”İşletim Sistemleri” Hocasının sorduğu bir kaç soru var, henüz kitap alıp araştırma fırsatım olmadı, sana sormak isterim
  exe.header’ı da sormuştu ama onu az-çok yukarıdaki yazıdan anladım, diğer sorular şöyle:

  1) Unix’te .exe niye yok?
  2) Dosya boyutu niye değişir? (Mesela bir dosyanın özelliklerine baktığımızda normal boyut ile diskteki boyut farklı. Hatta aynı dosya farklı yerlerde veya farklı işletim sistemlerinde de farklı boyutlarda gözüküyor, neden?) (Sistem boyutu yuvarlıyor diye cevaplayanlar oldu ama hoca hayır dedi, kabul etmedi)
  3) Kesilim (interrupt veya interrupt vektörü) nedir, nasıl çalışır?

  • Erkan Karabulut dedi ki:

   Merhabalar, yorumunuz için teşekkürler. Evet pubtekno’da ki bütün her şey herkesin kullanımına kaynak belirtildiği sürece açıktır.

   – Bildiğim kadarıyla macos, sun, linux ve daha birçok işletim sistemleri UNIX türevi birer işletim sistemidir. Ve bu sistemlerin hiçbirinde malum .exe uzantısına sahip dosyalar yok. Bu yüzden .exe’nin windows’a özel bir yapı olduğunu tahmin ediyorum, ama araştırmışlığım yok. Neden UNIX’te yok sorusuna gelince UNIX, Window’tan çok daha önce vardı ve Windows’tan .exe yapısını çekmeyi uygun görmemişler sanırım. Bunu UNIX’ı tasarlayanlara sormak lazım
   – Bu konu hakkında da çok net bir bilgim yok ama şunları söyleyebilirim. Hard disk üzerinde bir dosyayı kayıt ederken aynı zamanda o dosyaya ait bazı bilgilerin de kayıt edilmesi gerekir. Örnek olarak dosyanın oluşturulma tarihi, değiştirilme tarihleri, dosyanın izinleri, disk üzerindeki tam yeri gibi bazı durumların kayıt edilmesi gerekir. Bunun yanında hard disklerin yapısından kaynaklanan şöyle bir durum var. Hard diski küçük küçük hafıza birimlerinden (cluster) bir araya gelmiş bir yapı olarak düşün. Bir sürü odacık gibi. Bu clusterların yapısı 512 Byte’dan 32KB’ye yada 64’e kadar değişiyor hatırladığım kadarıyla. Buradaki sorun şu, eğer dosyan 32KB’den düşük bile olsa yine bir cluster içerisinde sadece tek bir yapıya ait verilerolacağından dosyan yine 32KB alan kaplayacak. Bu dosyanın da belli kısımlar farklı şekilde saklanacağından her seferinde 32KB’lik alandan arta kalan alan boşa gidecek. Bu yüzden hard diskte fazla yer kaplıyor gözükür. Farklı işletim sistemleri arasında farklı boyutta görünmesinin sebebi ise işletim sistemlerinin boyut algısından kaynaklanıyor. Window 1 KB’yi 1024 byte sayarken Linux 1000 byte olarak hesaplıyor. Aynı durum MB, GB, TB için de geçerli. Burada söyledikler tam bir cevap olmayabilir, eksikler olabilir. Siz ingilizce olarak biraz araştırma yapmalısınız.
   – Interrupt vektörü, işletim sisteminde yer alan interruptların adreslerinin tutulduğu tablo tarzı bir yapıdır. Bir interrupt oluştuğunda işletim sistemi bu tablodan interrupt’ın asıl kodunun yer aldığı adresi çekip kullanır.

 7. Muhittin dedi ki:

  Çok teşekkür ederim, gerçekten çok faydalı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir