WordPress Resim Optimizasyonu

Erkan Karabulut

Yıldız Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği lisans öğrencisi. Programlama Bilgisi: - Web - Büyük Veri - Veri Tabanı (MySQL) - Yapısal Programlama - Nesneye Dayalı Programlama Güncel Olarak Çalıştığı Konular: - Büyük veri üzerinde veri modelleme - MySQL Veri Tabanı - Nesneye Dayalı Programlama (Java)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

20 Cevaplar

 1. Petdio dedi ki:

  Özellikle de gelişen mobil kullanım oranı ile birlikte çoğu internet sitesinin ziyaretçi kaynakları mobil cihazlar üzerinden olmaya başladı, haliyle de masaüstü cihazlara oranla hızları düşük kalan bu mobil cihazlar için de sitelerimizde bazı düzenlemeler yapmak gerekiyor, resim optimizasyonu da bunlar içinde en önemli olanlarından birisi.

 2. Emre dedi ki:

  Yukarıdaki eklentiler sınırlı resim kullanmanıza sağlamıyor mu? Örneğin; Maksimum 100 resim optimize edilir. Premium olması gerekiyor bunun tamamını yapabilmesi için. Şahsen ben tinypng.com ‘u kullanıyoruım.

  Yüklemek istediğim resmi oraya yüklüyor otomatik olarak optimize edilmiş olarak indiriyorum. Sunucuya öyle atıyor ve makalemi öyle yazıyorum.

  • Pubtekno dedi ki:

   WP-Smush eklentisi her resim eklediğinizde otomatik olarak resmi optimize ediyor. EWWW İmage Optimizer’de ise elle optimize ediyorsunuz. Resim optimize sayısında herhangi bir kısıtlama yok.

   • Emre dedi ki:

    EWWW kullandım bir kere. Tüm resimleri sildi. Allahtan yedeğini almıştım da düzeltebildim. Hâla bazıları yok. Tinypng’nin eklentisinden bahsediyorum. 100 resim optimize ediyor. Sonrasını kilitliyor. WP-Smush şimdi kurdum deniyorum.

    • Pubtekno dedi ki:

     Bende birkaç haftadır kullanıyorum EWWW’yi resim optimizasyonu için henüz bir sorun yaşamadım. Bakalım inşallah sorun olmaz.

 3. Oğuzhan dedi ki:

  WordPress te sürekli bir şeyler optimize etmekle uğrışıyoruz bunlardan biriside resimler, resimlerin optimizesi masaüstü için pek önemli olmasa da mobil için çok önemli.

  • Pubtekno dedi ki:

   Aynen öyle hocam. EWWW image optimizer sadece ortam kısmındaki resimleri optimize etmekle kalmaz aynı zamanda tema resimleri, BuddyPress, WP Symposium ve ayarlar sayfasındaki seçtiğimiz klasörlerdeki resim dosyalarını da optimize eder. Bu açıdan diğer wordpress resim optimize eklentilerinden birkaç adım önde bana göre. Çok ta kullanışlı bir eklenti.

 4. Ali dedi ki:

  Sıkıntı yaşadığım bir konuydu, bu güzel anlatım için çok teşekkür ederim.

 5. pokemon dedi ki:

  Ben ne denediysem tam istediğim gibi olmadı. WordPress sitemde resim optimizasyonunu bir de bu şekilde deneyeceğim. Anlatım için teşekkürler

 6. Furkan dedi ki:

  Resim optimizasyonu hem seo için hem de site için çok önemli bir kriter gerçekten. Bilgi için teşekkürler.

 7. harbigirl dedi ki:

  Resim optimizasyonu pek dikkat etmediğim bir konu ama seo açısından ve hit konusunda oldukça önemli anlaşılan yazdıklarınızı uygulayacağım artık.

  • Pubtekno dedi ki:

   Resim optimizasyonu kesinlikle çok önemlidir. Makalenin alt tarafında verdiğim ipuçlarını da uygulamayı unutmayın.

 8. erol dedi ki:

  merhaba
  yazı için tşkler. http://prntscr.com/dz9xw6 resimdeki gibi türkçe karakter hatası alıyorum. türkçe karakterleri ? ile çevirdiği için dosyayı bulamıyor. sitem teberru.org nasıl çözebilirim ?

 9. Deniz dedi ki:

  eklenti sayesinde resimler artık optimize oluyor. sitenin hızı epey arttı ve sıralamaların yükseleceğine eminim.

 10. Gökhan dedi ki:

  resimleri optimize etmek lazım yoksa görsel boyutları çok büyük oluyor site yavaşlıyor bu eklentiyi beğendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir